Golfový hendikep – základní informace

2. Hendikepová autorita a roční kontrola

Kdo je mojí hendikepovou autoritou?

Hendikepovou autoritou hráče je jeho domovský klub resp. jeho STK. Veškeré hendikepové záležitosti by hráč měl řešit nejprve právě se svou hendikepovou autoritou. Hendikepová komise STK ČGF funguje pouze jako vyšší instance pro případ sporů či nejasností a nebude řešit individuálně vznesené problémy (kromě vysvětlujících odpovědí na informativní dotazy).
V případě hráčů registrovaných v CMR je hendikepovou autoritou přímo STK ČGF.

Jaký je smysl roční kontroly? Vždyť systém by měl fungovat správně sám od sebe?
Smyslem roční kontroly je zejména podchytit takové případy, kdy se hráčovy výsledky vymykají iteračnímu principu, popř. situace, kdy byl hráčův hendikep výrazně ovlivněn jedním či dvěma výjimečnými výsledky.

Jak může roční kontrola změnit můj hendikep?
V rámci roční kontroly může hendikepová autorita upravit hráčův hendikep jak nahoru, tak i dolů, v závislosti na jeho výsledcích a dalších faktorech.

Je roční kontrola jediným okamžikem, kdy může dojít k administrativní úpravě hendikepu?
Roční kontrola je povinná, nicméně není jedinou možností, jak může hendikepová autorita upravit hráčův hendikep. Měla by tak učinit vždy, když se na základě dostupných výsledků a informací domnívá, že hráčův hendikep neodpovídá jeho herním schopnostem.

3. Aktivní vs. neaktivní hendikep

Proč byl zaveden neaktivní/společenský hendikep? Nejde vlastně o formu diskriminace?

Aby hendikepový systém správně fungoval a zajišťoval co možná rovné podmínky pro soutěžní hru, je potřeba, aby hendikepy hráčů byly co možná přesné a aktuální, jinými slovy založené na dostatečném počtu nedávných výsledků. Zavedení neaktivního hendikepu je tak vlastně ochranou účastníků turnaje před možnou nespravedlivou situací, kdy by některý hráč hrál s neodpovídajícím hendikepem.
V žádném případě nejde o diskriminaci. Pro hráče, který se chce věnovat soutěžnímu golfu, by odevzdání potřebného počtu výsledků nemělo představovat problém.

Jak se můj hendikep stane neaktivním?
Pokud hráč odevzdá méně než 4 kvalifikační výsledky (včetně nesoutěžních výsledků a nesoutěžních výsledků na 9 jamek) za kalendářní rok, stane se jeho hendikep neaktivním.

Jak znovu získám aktivní hendikep?
Hráčův hendikep bude opět aktivován po odevzdání 3 kvalifikačních výsledků v dalším kalendářním roce.

Jsem dlouhodobě nemocný a nemohu hrát. Co se stane s mým hendikepem?
Hendikepový řád nerozlišuje důvody neodehrání předepsaného počtu výsledků. Hráčův hendikep se tak pravděpodobně stane neaktivním. Jeho aktivizace pak proběhne standardním způsobem tj. odevzdáním 3 kvalifikačních výsledků v kalendářním roce.
V případě, že v důsledku nemoci dojde k dlouhodobému negativnímu ovlivnění výkonnosti hráče (nutno posoudit na základě odehraných výsledků!), měl by tento řešit takovou situaci se svou hendikepovou autoritou (tj. domovským klubem), která by mu měla hendikep adekvátním způsobem upravit. Taková úprava však v žádném případě nenahrazuje povinnost odevzdat 4 kvalifikační výsledky za kalendářní rok pro udržení aktivního hendikepu.

Jaké omezení pro mě znamená neaktivní hendikep?
Hráč s neaktivním hendikepem se sice může v rámci ČGF účastnit soutěží, pokud pořadatel nestanoví jinak, ovšem bez nároku na případnou výhru (kromě případné ceny za nejlepší brutto výsledek ze všech účastníků). Zejména není totiž jasné, s jakým hendikepem a v jaké kategorii by měl správně hrát.
Neaktivní hendikep lze nicméně bez omezení používat pro nesoutěžní, přátelskou či společenskou hru.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..